O Żelaznym szlaku

12 kwietnia 2016 roku spotkali się przedstawiciele 5 gmin z Polski i Czech. Efektem podpisanego wówczas porozumienia, wieńczącego ponad rok pracy, jest Żelazny Szlak Rowerowy – ponad 50-kilometrowa pętla, łącząca dwa kraje, którą  przemierzyło już 50 tysięcy  rowerzystów.


Pomysł na Żelazny Szlak Rowerowy, zrodził się z chęci wykorzystania wyłączonych z użytkowania linii kolejowych. Ich budowa – pod koniec XIX wieku – otwierała przed mieszkańcami tych terenów zupełnie nowe możliwości.  Jednakże problem, jaki obecnie stanowiły nieużytkowane, zdegradowane linie kolejowe, zmieniono w atut turystyczny. Żelazny Szlak Rowerowy to widokowa trasa, pozwalająca znaleźć wytchnienie w otoczeniu przyrody, a równocześnie bezpiecznie przemieszczać się, między połączonymi nią miejscowościami. W oczywisty sposób, tematyka kolei stała się dla tej trasy wiodącą.


Wycieczka Żelaznym Szlakiem Rowerowym to doskonała okazja, by odwiedzić atrakcje turystyczne regionu – zobaczyć pouzdrowiskowe zabytki Jastrzębia-Zdroju, Karwińską starówkę, zwiedzić  okoliczne zamki i pałace (na przykład pałace w jastrzębskiej Boryni i Zebrzydowicach, Kończycach Małych czy Karwinie). Spragnieni aktywnej rozrywki lub odpoczynku na łonie natury mogą odwiedzić rodzinny park rozrywki DAKOL w Piotrowicach koło Karwiny,  kompleks sportowo-rekreacyjny oraz w Skrbeńsku (gmina Godów) czy jastrzębski Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego z amfiteatrem i tężnią solankową.


Wzdłuż całej trasy Żelaznego Szlaku Rowerowego znajdują się punkty, na których można odpocząć, wyposażone w infrastrukturę przyjazną rowerzystom – wiaty, ławki, stojaki na rowery. Szlak – poza miejscami, w których przecina się z drogami publicznymi – wyłączony jest z innego ruchu niż rowerowy. Poprowadzony został przez tereny zielone, dzięki czemu latem, rowerzyści mogą korzystać z cienia, w chłodniejsze dni natomiast, nie dokucza im wiatr. Na budowę  Żelaznego Szlaku Rowerowego, pozyskano z Unii Europejskiej dofinansowanie przekraczające łącznie kwotę 10 milionów złotych.


Trasa przebiega przez teren 5 gmin i miast: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, a po stronie czeskiej Karwinę i Piotrowice k. Karwiny. W sezonie, co godzinę Żelaznym Szlakiem Rowerowym przejeżdża średnio 64 rowerzystów. Do wyboru są dwie trasy: główna o długości  53,2 km i alternatywna, licząca sobie 42,4 km.

Czytaj również